Robotikos vadovėlis popamokinėms veikloms

VšĮ „Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuro“ užsakymu buvo parengtas robotikos vadovėlis, skirtas pedagogams. Tai metodinė priemonė, papildanti mokymo kursus „Specializuoti IT programavimo ir robotikos mokymai“. Leidinyje pateikiami esminiai pagrindai, būtini kuriant robotus, naudojant LEGO Education bei STEAM mokymosi metodikas.

Šios veiklos įgyvendintos pagal projektą „IT programavimo ir robotikos kompetencijų plėtra pasienio regionuose Latgalos, Visagino ir Ignalinos mokyklose“ dalinai finansuojamą Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną 2014–2020 m. programos. 

Vadovėlis yra laisvai prieinamas susisiekus kontaktiniu el. pašto adresu: ezeru.krastas@ignalina.lt

Projekto RoboNet naudos jau įgauna pavidalą

Projektui įsibėgėjus regiono robotikos mokytojai tęsia mokymus. Šiuo etapu mokytojų komanda kartu su lektoriumi jau mokosi konstruoti sudėtingesnius Lego robotus WeDo ir Spike.


 

Išmoktos pamokos itin svarbios mokytojams, nes jie šiame projekte atlieka du pagrindinius vaidmenis: mokinių ir mokytojų. Naujas žinias mokytojai pritaiko grįžę į savo mokyklas vesdami robotikos būrelius. Būreliai labai mėgstami vaikų ir, pasak mokytojų, numatytos užsiėmimų valandos gerokai išsitęsia, nes vaikai nepaprastai įsitraukia į robotų konstravimą.  Geriausias sėkmės įrodymas - vaikai neskaičiuoja laiko šiuose užsiėmimuose, o žibančios jų akys - didžiausia motyvacija tiek mokytojams, tiek projekto RoboNet vykdytojams. Akivaizdu, kad robotikos užsiėmimams reikėtų skirti daug dėmesio ne tik projekto rėmuose, bet ir organizuojant kasdienį neformalųjį vaikų ugdymą.




Projektas dalinai finansuojamas Interreg LAT-LIT 2014-2020 bendradarbiavimo per sieną programos, Ignalinos, Zarasų r. bei Visagino savivaldybių ir Latgalės regiono plėtros agentūros.


Susipažinkime su projekto RoboNet ekspertais

Šįkart kviečiame susipažinti su „RoboNet“ projekto ekspertais – „Robotikos akademija“. Čia vaikai pradeda pažintį su technologijos pasauliu – mokosi programuoti, kurti ir konstruoti robotus, dirbti komandoje ir ieškoti tinkamiausių inžinerinių sprendimų. Neabejotina, jog „Robotikos akademijos“ užsiemimai vaikams – unikali proga pasikrauti naujų žinių, gebėjimų, linksmų nuotykių ir turiningų akimirkų žengiant kūrėjo keliu.
„Robotikos akademijos“ komandą sudaro įkvepiantys ir savo darbą mylintys mokytojai, kurie vaikus supažindina ne tik su robotikos mokslu, bet ir ugdo jų pasitikėjimą savimi, kūrybiškumą, atkaklumą bei inžinerinį mąstymą. „Robotikos akademija“ būrelius organizuoja įvairių amžiaus grupių vaikams – darželinukams ir nulinukams, pirmokams ir antrokams, trečiokams ir ketvirtokams bei penktokams – septintokams. Darželinukai ir nulinukai pažintį su robotika pradeda mokydamiesi konstruoti ir lavindami smulkiąją motoriką, pasitelkiant LEGO Education WeDo 1.0 bei Simple machines rinkinius. Pirmokai ir antrokai mokymų metu ugdo technologinį raštingumą, teigiamus įpročius bei gebėjimą spresti problemas, pasitelkiant LEGO Education WeDo 2.0 rinkinius bei iPad planšetinius kompiuterius. Trečiokai ir ketvirtokai lavina gebėjimą valdyti savo laiką, jausti atsakomybę bei mokosi finansinio raštingumo, naudojantis LEGO Education EV3 rinkiniais bei iPad planšetiniais kompiuteriais. Penktokai – septintokai pamokų metu mokosi kurti žaidimus, konstruoja sudėtingas robotines konstrukcijas bei išbando programas ant sukurtų prototipų. Penktokai – septintokai dirba su nešiojamaisiais kompiuteriais ir iPad planšetiniais kompiuteriais bei naudojasi LEGO Educations Mindstorms EV3 rinkiniais. Taip pat, „Robotikos akademija“ organizuoja ir vasaros stovyklas vaikams. Specialistų teigimu, stovyklos metu vaikai bendraminčių apsuptyje gauna progą išbandyti save, išmėginti naujas veiklas, pasisemti daugiau žinių bei pagilinti jau turimas apie robotikos mokslą. Taip pat, stovyklos metu vaikai lavina ne tik protinius, bet ir fizinius sugebėjimus – vaikai aktyviai žaidžia, pramogauja ir mankštinasi, tačiau bene svarbiausia – vaikai ugdo savo pasitikėjimą savimi, savarankiškumą, kūrybiškumą bei nepriklausomybės jausmą.
2013 m. veikti pradėjusi „Robotikos akademija“ gali pasidžiaugti nuolat atnaujinamu pamokų turiniu, iPad planšetiniais kompiuteriais bei naujausia LEGO Education įranga, kuri leidžia vaikams dar labiau pagilinti programavimo bei konstravimo įgūdžius.
Daugiau informacijos: https://robotikosakademija.lt
Projektas dalinai finansuojamas Interreg LAT-LIT 2014-2020 bendradarbiavimo per sieną programos, Ignalinos, Zarasų r. bei Visagino savivaldybių ir Latgalės regiono plėtros agentūros.



Nuo rugsėjo - robotikos užsiėmimai Ežerų krašto regione

Visoms „RoboNet“ projekte dalyvaujančioms mokykloms jau perduota dalis reikalingos įrangos – kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai, 3D spausdintuvai, lego bei robotų konstruktoriai, kurie bus naudojami robotikos būrelių organizavimui. Kita dalis reikalingos įrangos mokykloms bus perduota jau rudenį. Planuojame, kad jei tik mokiniai grįš mokytis į mokyklas, robotikos užsiėmimai bus pradedami nuo rugsėjo. Taip pat, padedant ekspertams bei pasitelkiant parengtus vadovėlius ir video medžiagą bus vykdomas ir mokytojų apmokymas.
Tikimės, jog ateinantys mokslo metai atneš galimybę vaikams bei jų mokytojams susipažinti su šia įranga bei mokyklų klasėse pažinti robotikos mokslą.
Mokyklos, gavusios įrangą: Ignalinos Česovo Kudabos progimnazija (fotografijoje mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Valentina Mozūraitienė bei VšĮ "Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras vadovė Inga Šidlauskienė), Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija, Visagino "Atgimimo" ir "Verdenės" gimnazijos bei "Gerosios Vilties" progimnazija.
Projektas dalinai finansuojamas Interreg LAT-LIT 2014-2020 bendradarbiavimo per sieną programos, Ignalinos, Zarasų r. bei Visagino savivaldybių ir Latgalės regiono plėtros agentūros.


Robotikos renginiai Lietuvoje

Tęsiame straipsnių ciklą apie robotiką. Šį kartą norime pristatyti, kokie robotikos renginiai įprastomis sąlygomis vyksta Lietuvoje.
Neabejotinai didžiausias ir laukiamiausias technologinis renginys Lietuvoje – kasmetinė „Robotiada“, suburianti robotų kūrėjus, sumanias šeimas bei visus robotikos entuziastus iš daugelio valstybių. Čia ne tik demonstruojamos naujausios technologijos bei technologinės pramogos, bet ir suteikiama galimybė dalyvauti dirbtuvėse, robotikos olimpiadoje, stebėti robotų kovas. Didžiausias „Robotiados“ metu vykstantis konkursas – pasaulinis FIRST LEGO League (FLL) konkursas, kuriame dalyvauja moksleiviai net iš 80 šalių. Varžyboms moksleiviai ruošiasi net pusę metų, o savo kūrybos rezultatus demonstruoja „Robotiados“ parodos metu. Tuo tarpu, vaikų tėveliai varžybas atranda kaip edukacinę ir pramoginę vertę turinčią veiklą. „Robotiada“ – tai regioninių ir respublikinių STEM mokslų populiarinimo renginių ir robotikos varžybų sistema vaikams ir suaugusiems. Renginio organizatorius – „Robotikos akademija“, šiame projekte jie yra mūsų ekspertai, kurie geriausia patirtimi dalinsis su regiono mokytojais ir mokiniais. Daugiau informacijos: http://www.robotiada.org
Robotikos konkursų entuziastai savo jėgas gali išbandyti ir šiuo metu vykstančiame kasmetiniame Lietuvos mokinių technologijos olimpiadoje, kurią organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Olimpiados tema – „Kūrybos virusas 2021”. Kaip teigia olimpiados organizatoriai, šio konkurso tikslas - skatinti mokinius domėtis technologijomis, tobulinti ir plėsti jų dalykines žinias, ugdyti mokinių kūrybiškumą, savarankiškumą bei projektinio darbo gebėjimus.
Parodų mėgėjai galėjo pasidžiaugti viena didžiausių robotikos ir technologijų parodų Lietuvoje - 2020 m. rugpjūčio 08 – 30 dienomis Kaune vykusia Tarptautine interaktyvia robotų ir naujausių technologijų paroda “Robotų miestas”, kurioje lankytojai turėjo unikalią galimybę susipažinti su naujausiais robotais iš viso pasaulio. Iš viso į Kauną su paroda atvyko 23 išskirtiniai ir naujausius pasiekimus robotikoje atspindintys robotai iš Japonijos, JAV, Pietų Korėjos, Didžiosios Britanijos ir Rusijos. Tarp jų – emocijas reikšti mokantis humanoidas Metju, draugiškasis ir su žmonėmis bendrauti gebantis humanoidas Peperis, itin realistiškai atrodantis robotas-voras tiesiai iš Gineso rekordų knygos, pirmasis pasaulyje robotas-žuvis ir daugelis kitų. „Robotų miesto“ lankytojai galėjo ne tik pasikalbėti su robotais, bet ir stebėti jų pasirodymus, dalyvauti įvairiuose eksperimentuose bei konkursuose. Be to, parodos lankytojai turėjo galimybę patys sukonstruoti robotą ir netgi parsinešti jį namo. Parodos organizatorių teigimu, parodos idėja – supažindinti visuomenę su robotais ir jų teikiamomis galimybėmis bei paskatinti jaunąją kartą nebijoti kurti, eksperimentuoti ir įgyvendinti savo idėjas.


Ir „Ežerų krašto“ biuras turi kuo pasigirti šioje srityje. Projekto „RoboNet“ metu bus suorganizuotos dvejos robotikos varžybos Latvijoje, Latgalos regione ir vienerios Lietuvoje, Visagine. Jose dalyvaus moksleiviai iš projekte dalyvaujančių mokyklų bei varžysis skirtingose amžiaus kategorijose ir disciplinose. Na, o geriausios Latvijos ir Lietuvos moksleivių komandos turės galimybę sudalyvauti kasmetiniame trijų dienų tarptautiniame renginyje „Robotex“ Taline. Regiono moksleiviai dalyvaudami šiose varžybose tobulins savo technologinių inovacijų, robotikos ir mechatronikos gebėjimus, plės akiratį inžinerinių profesijų srityje. Dalyviai bus skirstomi į keturias amžiaus grupes: iki 11 metų, 12-16 metų, 17 - 19 metų bei studentų ir suaugusiųjų amžiaus grupes. Šios komandos taip pat bus skirstomos ir pagal disciplinas: LEGO robotų bei elektroniniai robotų.
Galima pasidžiaugti, jog vaikai robotikos mokslą pažinti gali ne tik per renginius, bet ir viską išbandydami patys, per specialius būrelius, stovyklas, konkursus, kurie skatina vaikus su technologijomis susipažinti ne tik teoriškai, bet ir praktiškai.
Projektas dalinai finansuojamas Interreg LAT-LIT 2014-2020 bendradarbiavimo per sieną programos, Ignalinos, Zarasų r. bei Visagino savivaldybių ir Latgalės regiono plėtros agentūros.


Kas gi yra robotika?

Šiandieniniame technologijų valdomame pasaulyje gebėti kurti ir valdyti naujausius mechanizmus – svarbus ir reikalingas uždavinys augančiai kartai. Jam įgyvendinti vis ankstyvesniame amžiuje siūlomas robotikos mokymas.
Kas gi yra „robotika“? Tai galima apibrėžti kaip mokslą apie robotus arba automatizuotas mašinas, galinčias pamėgdžioti įvairius gyvų organizmų veiksmus. Robotai yra plačiai naudojami tokiose pramonės šakose, kaip automobilių gamyba ir tose pramonės šakose, kuriose darbas turi būti atliekamas žmonėms pavojingoje aplinkoje. Daugelis robotikos aspektų apima dirbtinį intelektą. Robotai gali būti aprūpinti tokiais pat žmogaus jutimais kaip regėjimas, prisilietimas ir galimybė pajusti temperatūrą. Kai kurie netgi gali priimti paprastus sprendimus, o dabartiniai robotikos tyrimai skirti robotų, turinčių savarankiškumą, kūrimui.
Neabejotina, jog nuolat tobulėjantys robotikos mechanizmai užims vis didesnę žmonių gyvenimo dalį tiek asmeniniame gyvenime, tiek pramonėje. Koronaviruso pandemija, sukausčiusi visą pasaulį įrodė robotikos naudą ir svarbą, siekiant užtikrinti visuomenės saugumą ir sklandų organizacijų darbą. Aplinką dezinfekuojantys, vaistus, maistą tiekiantys, gyvybinius požymius matuojantys, logistikos srityje veikiantys robotai – tai tik dalis robotikos pavyzdžių, veikiančių pandemijos metu. Tarptautinės robotų federacijos pateiktais duomenimis, 2021 m. pramonėje dirbančių robotų skaičius išaugs net 14 proc. Tai įrodo itin spartų automatizacijos procesą, robotų svarbą ir šioje sferoje dirbančių specialistų poreikį.
„Invest Lithuania“ 2018 metų duomenimis, 2,3 proc. darbo jėgos Lietuvoje sudarė robotai, tačiau, ekspertų teigimu, didžiausias dėmesys yra skiriamas šios srities specialistams. Tikimasi, jog robotikos darbo perspektyvos 2018 – 2028 m. išaugs maždaug 4 proc., tad neabejotina, jog ankstyvasis vaiko ugdymas robotikos srityje gali atverti kelią į perspektyvią ateitį ir karjerą.
Nagrinėdami robotiką ir programavimo mokslą, vaikai patenka į visiškai naują pasaulį, kur jie gauna galimybę mokytis ir tobulinti naujus įgūdžius - problemų sprendimą, loginį, kritinį, novatorišką mąstymą, kūrybiškumą, komandinį darbą, socialinius įgūdžius. Taip pat, svarbu pabrėžti, jog robotika skatina didesnį mokinių įsitraukimą, tad pasitelkus robotus švietimo sistemoje galima užtikrinti vaikų dėmesį ir susidomėjimą įvairiose disciplinose. Galima sutikti, jog robotika – ne tik įdomus, bet ir itin vaikams reikalingas mokslas, ruošiantis jaunąją kartą ateities iššūkiams.
„Ežerų krašto“ biuras džiaugiasi galintis prisidėti prie šios srities
plėtojimo regione. Projekto „RoboNet“ dėka jau šiais metais robotikos specialistai apmokys 15 pedagogų, bus įsigyta speciali įranga, o kitais mokslo metais startuos robotikos būreliai Ignalinos, Zarasų, Visagino mokyklose. Taip pat projekto metu robotikoje pažangiausi moksleiviai turės galimybę sudalyvauti tarptautinėse varžybose.
Projektas dalinai finansuojamas Interreg LAT-LIT 2014-2020 bendradarbiavimo per sieną programos, Ignalinos, Zarasų r. bei Visagino savivaldybių ir Latgalės regiono plėtros agentūros.


RoboNet

Biuras nuolat stengiasi Ežerų krašto regiono gyventojams, įstaigų darbuotojams pasiūlyti ne tik tai, kas yra aktualu jau dabar, bet tuo pačiu ir orientuota į ateitį. Šįkart startuoja naujas projektas susijęs su robotika bei elektronika.
"Ežerų krašto" biuro nauja iniciatyva skirta mūsų jauniesiems regiono gyventojams – gimnazijų ir progimnazijų moksleiviams. Tai pilotinis projektas, kurį vykdysime kartu su Latgalės regiono plėtros agentūra (LV) bei 14 mokslo įstaigų iš abiejų regionų. Lietuvoje į veiklas įsitraukė Dusetų Kazimiero Būgos, Visagino “Atgimimo” bei “Verdenės” gimnazijos, Ignalinos Česlovo Kudabos ir Visagino “Gerosios Vilties” progimnazijos mokytojai, kurie bus apmokomi kaip vesti robotikos būrelius bei moksleiviai, kurie 2021/2022 m. mokslo metais turės galimybę dalyvauti robotikos būrelių užsiėmimuose, dvišalėse robotų konstravimo varžybose. Penkioms išvardintoms mokykloms bus nupirkta speciali mokomoji ir varžybinė įranga, parengta mokymų medžiaga, surengtos konferencijos.
Prie projekto svečių teisėmis prisijungs ir keli mokytojai iš Utenos bei Švenčionių r., kurių atstovaujamos mokyklos pagal galimybes savarankiškai taip pat organizuos robotikos būrelius moksleiviams.
Sekite projekto naujienas, galbūt jūsų atžala bus tas, kuris įsitrauks į robotikos būrelių veiklą ar dalyvaus varžybose.
Projektas “RoboNet” (IT programavimo ir robotikos kompetencijų plėtra pasienio regionuose Latgalos, Visagino ir Ignalinos mokyklose ) yra finansuojamas Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną 2014-2020 m. programos bei Ignalinos, Zarasų r. ir Visagino savivaldybių.