Kas gi yra robotika?
Šiandieniniame technologijų valdomame pasaulyje gebėti kurti ir valdyti naujausius mechanizmus – svarbus ir reikalingas uždavinys augančiai kartai. Jam įgyvendinti vis ankstyvesniame amžiuje siūlomas robotikos mokymas.
Kas gi yra „robotika“? Tai galima apibrėžti kaip mokslą apie robotus arba automatizuotas mašinas, galinčias pamėgdžioti įvairius gyvų organizmų veiksmus. Robotai yra plačiai naudojami tokiose pramonės šakose, kaip automobilių gamyba ir tose pramonės šakose, kuriose darbas turi būti atliekamas žmonėms pavojingoje aplinkoje. Daugelis robotikos aspektų apima dirbtinį intelektą. Robotai gali būti aprūpinti tokiais pat žmogaus jutimais kaip regėjimas, prisilietimas ir galimybė pajusti temperatūrą. Kai kurie netgi gali priimti paprastus sprendimus, o dabartiniai robotikos tyrimai skirti robotų, turinčių savarankiškumą, kūrimui.
Neabejotina, jog nuolat tobulėjantys robotikos mechanizmai užims vis didesnę žmonių gyvenimo dalį tiek asmeniniame gyvenime, tiek pramonėje. Koronaviruso pandemija, sukausčiusi visą pasaulį įrodė robotikos naudą ir svarbą, siekiant užtikrinti visuomenės saugumą ir sklandų organizacijų darbą. Aplinką dezinfekuojantys, vaistus, maistą tiekiantys, gyvybinius požymius matuojantys, logistikos srityje veikiantys robotai – tai tik dalis robotikos pavyzdžių, veikiančių pandemijos metu. Tarptautinės robotų federacijos pateiktais duomenimis, 2021 m. pramonėje dirbančių robotų skaičius išaugs net 14 proc. Tai įrodo itin spartų automatizacijos procesą, robotų svarbą ir šioje sferoje dirbančių specialistų poreikį.
„Invest Lithuania“ 2018 metų duomenimis, 2,3 proc. darbo jėgos Lietuvoje sudarė robotai, tačiau, ekspertų teigimu, didžiausias dėmesys yra skiriamas šios srities specialistams. Tikimasi, jog robotikos darbo perspektyvos 2018 – 2028 m. išaugs maždaug 4 proc., tad neabejotina, jog ankstyvasis vaiko ugdymas robotikos srityje gali atverti kelią į perspektyvią ateitį ir karjerą.
Nagrinėdami robotiką ir programavimo mokslą, vaikai patenka į visiškai naują pasaulį, kur jie gauna galimybę mokytis ir tobulinti naujus įgūdžius - problemų sprendimą, loginį, kritinį, novatorišką mąstymą, kūrybiškumą, komandinį darbą, socialinius įgūdžius. Taip pat, svarbu pabrėžti, jog robotika skatina didesnį mokinių įsitraukimą, tad pasitelkus robotus švietimo sistemoje galima užtikrinti vaikų dėmesį ir susidomėjimą įvairiose disciplinose. Galima sutikti, jog robotika – ne tik įdomus, bet ir itin vaikams reikalingas mokslas, ruošiantis jaunąją kartą ateities iššūkiams.
„Ežerų krašto“ biuras džiaugiasi galintis prisidėti prie šios srities
plėtojimo regione. Projekto „RoboNet“ dėka jau šiais metais robotikos specialistai apmokys 15 pedagogų, bus įsigyta speciali įranga, o kitais mokslo metais startuos robotikos būreliai Ignalinos, Zarasų, Visagino mokyklose. Taip pat projekto metu robotikoje pažangiausi moksleiviai turės galimybę sudalyvauti tarptautinėse varžybose.
Projektas dalinai finansuojamas Interreg LAT-LIT 2014-2020 bendradarbiavimo per sieną programos, Ignalinos, Zarasų r. bei Visagino savivaldybių ir Latgalės regiono plėtros agentūros.